محصولات

دستگاه آزمون نهايی موتور پرايد مدل P046A


كاركرد اصلی دستگاه (مجموعه پانل و استند) اين است كه پس از پايان مونتاژ يا تعمير موتور، آن را روی استند گذاشته و با ايجاد شرایطی شبيه به وضعيت كاركرد واقعی، موتور را روشن‌كرده و ‌مورد‌ آزمايش‌ قرار دهند.

استقلال از ساير اجزای خودرو باعث می شود كه عوامل مزاحم در عیب یابی موتور حذف شده و با تسهيل دسترسی به تمامی جوانب آن، علاوه بر عیب یابی سريع و آسان، بسياری از نقايص و عيوب به سادگی روی همين دستگاه قابل رفع باشد.

دستگاه آزمون نهایی موتور پرايد کاربراتوری و انژکتوری از دو قسمت اصلی یعنی پانل و استند تشكيل شده است. وظايف اصلی استند نگهداشتن و مهار موتور، برقراری اتصالات الکتریکی و مكانیکی به موتور و همچنين خنك‌سازی آن به هنگام كار می باشد. كليه اعمال مانيتورينگ، حفاظت و تأمين برق موتور در پانل انجام می شود.

مشخصات دستگاه:
1- دارای مكانيزم پنوماتیکی اگزوز و گيرش موتور
تنها با فرمان يك كليد، موتور در جای خود قفل شده و مسير گازهای خروجی اگزوز تا خارج از محوطه آزمون كامل می شود به نحوی كه نشتی صدا و دود اگزوز به حداقل ممكن می رسد. علاوه بر قفل كردن موتور روی استند كه تكان‌ها و ارتعاشات موتور را مهار مي‌كند شرایطی فراهم شده تا از انتقال ارتعاشات به ساير اجزای استند جلوگیری شود و غير از صدای موتور صدای ديگری ايجاد نگردد كه اين امر برای تسهيل عیب یابی موتور (از طريق صدا سنجی) بسيار مهم است.

2- دارای مكانيزم گيرش استارتر
اين مكانيزم علاوه بر كاهش زحمت اپراتور در بستن و باز كردن استارتر زمان اين كار را به چند ثانيه كاهش داده و از درگیری ناصحيح دنده‌های استارتر و فلايويل هم پيش‌گیری می‌نمايد.

3- اعمال ملاحظات ارگونومی
علاوه بر تاثيرات مثبت مکانیزم های استارتر و اگزوز در بهبود شرايط كار اپراتور، طراحی شكل و ابعاد كوچك استند به نحوی است كه به سادگی امكان دسترسی اپراتور را به همه نقاط و جوانب موتور، به منظور عیب یابی و رفع نواقص احتمالی فراهم می‌آورد. قابليت تنظيم ارتفاع استند متناسب با قد اپراتور نيز به همين منظور لحاظ گرديده است. همچنين مكانيزم جمع‌ آوری سيم‌ها و شيلنگ‌ها در كاهش زحمت اپراتور هنگام برقراری اتصالات موتور، نقش قابل توجهی ‌دارد.

4- اعمال ملاحظات ایمنی
امكان خاموش كردن سريع موتور، قطع خودكار برق موتور هنگام خاموش بودن آن، جمع‌آوری خودكار سيم‌ها جهت پيش‌گیری از اتصال با بدنه و بروز جرقه، حفاظت اپراتور در برابر پرتاب قطعات كلاچ، استارتر و فلايويل به وسیله نصب قاب روی آن، حفاظت موتور در برابر افزايش دمای غير مجاز، حفاظت موتور در برابر كار بدون روغن از جمله حفاظت‌های لحاظ شده در اين دستگاه می باشند.

5- دارای سيستم خنك كننده موتور مشابه شرايط خودرو
امكان شارژ اوليه موتور با آب گرم جهت تسريع در آزمون، كنترل دمای آب موتور همانند خودرو و امكان ايجاد فشار برای آب موتور همانند خودرو (جهت تسهيل تشخيص نشتی آب) از جمله قابليت‌های اين سيستم می باشند.

6- نمايش فاكتورهای مهم و آزمون سنسورهای روی موتور:
• سه نمايشگر ديجيتال برای نمايش دور موتور، مدت آزمون موتور و دمای آب آن روی پانل وجود دارد. از آنجا كه سنسور نمايشگر دمای آب، فشنگی آب خود موتور می باشد، در واقع از اين طريق عملكرد فشنگی آب هم تست می شود.
• دو نمايشگر آنالوگ با قابليت قرائت از دور امكان مشاهده آسان و سريع فشار روغن و فشار خلاء منيفولد را فراهم مي‌آورند.
• از آنجا كه در كنترل دمای آب موتور از سنسور كنتاكتوری آب (سوييچ فن) خود موتور استفاده می شود و عملكرد آن به وسیله يك چراغ روی پانل نمايش داده می شود در واقع به اين وسيله سوييچ‌ فن هم آزمايش می شود.
• يك چراغ هم روی پانل برای تست عملكرد فشنگی روغن وجود دارد.

7- برق دستگاه و موتور فقط از برق شهر تأمين شده و نيازی به باتری يا تغذيه DC خارجي ندارد.
8- امكان تجهيز به دستگاه بارگذار دينام جهت تست عملكرد دينام

 
thumb-1
برای بزرگنمایی تصویر کلیک کنید.
 
برگشت